dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką

Poznaj motywacje dla których warto ogłosić upadłość konsumencką

Ela z sześcioletnią Małgosią właśnie wróciły do domu. Jedna i druga była zmęczona i głodna. Małgosia usiadła na taborecie w kuchni, podczas gdy Ela zaczęła obierać ziemniaki na obiad. Do wypłaty było jeszcze 5 dni, a w portfelu raptem 50 zł… Ela w myślach przeliczała, co może za to kupić, aby obie nie były głodne. Gdyby nie komornik na wypłacie, miałaby do dyspozycji pięćset złotych więcej co miesiąc… Nagle tę ciszę przerwał cieniutki głos dziewczynki:

– Mamusiu, Natalka zaprosiła mnie na urodziny w ten piątek. Będą na tej nowiutkiej sali zabaw. Wiesz, tam są zjeżdżalnie, kulki i dmuchańce! Pójdziemy, prawda?

Ela na siłę próbowała się uśmiechnąć, ale tak naprawdę zachciało jej się płakać. Nie było mowy, aby z tych pięćdziesięciu złotych, które zostały jej na jedzenie, starczyło jeszcze na prezent urodzinowy dla koleżanki. Nie potrafiła jednak odmówić córeczce. Po chwili odpowiedziała:

– Oczywiście, Kochanie. Pójdziemy na pewno! Jutro wybierzemy się razem i kupimy Natalce coś, co się jej spodoba. – Tymczasem w duchu Ela obmyślała, czy uda się jej na szybko wziąć jakąś pożyczkę. Gdyby tak się stało, może kupiłaby jeszcze Małgosi buty na zimę, bo te z ubiegłego roku już są za małe…

Słucham podobnych historii dość często. Za każdym razem robi się tak jakoś ciężej na sercu. Osoby, które opowiadają mi takie historie, zadają jedno pytanie. Czy jest wyjście z takiej sytuacji?

Na szczęście tak. Tym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. Jeśli jeszcze nie jesteś do niej przekonany, to przedstawię Ci aż 10 powodów, dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką.

Nr 1 Pozbędziesz się komorników i zajęć egzekucyjnych

Pamiętasz, jak to było, kiedy otrzymywałeś całą pensję bez żadnych potrąceń? Albo nie musiałeś ograniczać wynagrodzenia na umowie do minimalnej krajowej?

Wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej postępowania komornicze najpierw zostaną zawieszone, a wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia – umorzone. W ich miejsce wejdzie syndyk, który doprowadzi do tego, abyś realizował dopasowany do Twoich możliwości plan spłaty. Po zrealizowaniu planu spłaty, sąd umorzy resztę Twoich niespłaconych długów.

Czytaj więcej: https://wupadlosci.com.pl/plan-splaty-wierzycieli-przyklady/

Nr 2 Możesz podjąć lepiej płatną pracę

Kiedy komornik zajmuje Ci 50% wynagrodzenia za pracę, nie dziwię się, że nie masz motywacji pracować mocniej, lepiej i wydajniej. Najlepszą opcją wydaje się wtedy praca za minimalną krajową. Z tej kwoty komornik nic nie zabierze, prawda?

Pewnie zdarza się też, że dorabiasz sobie na czarno. Ale ile jeszcze wytrzymasz, żyjąc w ten sposób? Zakładam, że z minimalnej krajowej ledwo starcza Ci na życie. Być może masz aspiracje, aby osiągnąć więcej. Inne lepsze pomysły na życie? Niezrealizowane marzenia? Unikalne talenty? To, że raz powinęła Ci się noga, nie powinno Cię skreślać na resztę życia.

Życie jak banita nie jest dla Ciebie.

Pragniesz udowodnić sobie i innym na co Cię jeszcze stać.

Rozumiem Cię. Podejmując pewien wysiłek z upadłością konsumencką, dajesz sobie lepszą przyszłość. Jak już sąd ustali Twój plan spłaty, to bez konsekwencji możesz rozglądać się za lepiej płatną pracą. Po ustaleniu planu spłaty możesz nawet założyć działalność gospodarczą, jeśli to jest Twój pomysł na życie.

Ważna informacja jest taka, że zwiększenie zarobków po ustaleniu planu spłaty nie spowoduje podwyższenia planu spłaty. Zatem jeśli po planie spłaty zmienisz pracę na lepiej płatną, to dalej płacisz tyle, ile sąd nakazał. Nie mniej i nie więcej. To atrakcyjna perspektywa.

Nr 3 Nie zostawisz dzieci i małżonka z długami po swojej śmierci

Przychodzi Ci do głowy, co stanie się z Twoją rodziną, jeśli kiedyś Ciebie zabraknie? Czy Twoje dzieci będą na to gotowe pod kątem materialnym? Czy poradzą sobie z procedurami spadkowymi, aby nie odziedziczyć Twoich długów?

Coś czuję, że ten problem może Cię męczyć. Nie jesteś w tym sam.

A gdyby tak naprostować swoją sytuację i legalnie pozbyć się wszystkich długów? To jest zaleta upadłości konsumenckiej. Pomogłam wielu osobom w podeszłym wieku i wiem, że troska o rodzinę jest u nich na pierwszym miejscu. Nie chcieli zostawić długów swoim najbliższym.

Nr 4 Zaczniesz wszystko od początku

Czy kiedykolwiek przewijałeś sobie w głowie sytuacje, które doprowadziły Cię do problemów finansowych? Analizowałeś krok po kroku, dlaczego znalazłeś się w tym miejscu? Co Cię do tego doprowadziło? Marzyłeś, aby móc cofnąć czas i zacząć wszystko od nowa?

Z upadłością konsumencką możesz zacząć wszystko od nowa. Startujesz z czystą kartą. Stan posiadania – 0 zł. Ani na minusie, ani na plusie. Co jest Twoją przewagą? Niewątpliwie wiedza i doświadczenie życiowe. Wiesz, jakich błędów nie popełnić, aby ponownie nie wpaść w tarapaty finansowe. Być może potrafisz też doceniać małe rzeczy. Nie potrzebujesz luksusów, aby cieszyć się życiem i czuć pełnię szczęścia. Zrzucenie tego balastu w postaci długów jest luksusem samym w sobie.

Nr 5 Nie będziesz się wstydził, że masz długi

Żyjemy nie tylko w realnym świecie, ale i wirtualnie. A w internecie, zwłaszcza mediach społecznościowych, wszyscy wokół wiodą piękne, szczęśliwe i bogate życie. Tak to już działa, że chcemy kreować się na ludzi sukcesu. Raczej nie chwalimy się depresją, niskimi zarobkami, czy nadmiernymi długami.

Na Facebooku czy Instagramie ciężko nie pozbyć się wrażenia, że wszystkim innym żyje się lepiej niż nam samym. Można czuć się przytłuczonym. Zwłaszcza, jeśli masz długi i brak perspektyw na ich spłatę.

Kontakty z rodziną czy znajomymi wywołują w Tobie stres? Nie chcesz przecież czuć się gorszy w rozmowie o tym, jak spędzałeś weekend, czy gdzie wyjechałeś na urlop. Czujesz wstyd i chcesz się tego uczucia pozbyć. Pragniesz pokazać na co Cię stać. Że jesteś wartościowy i zaradny.

Jeśli walczysz o wyjście z długów, oznacza to, że jesteś odważny i odporny na stres. Procedura upadłości konsumenckiej wymaga jeszcze wytrwałości, ponieważ oddłużenie jest zwieńczeniem tego postępowania. Stawką jest jednak Twoje poczucie własnej wartości.

Nr 6 Odzyskasz wigor i energię

Kiedy ostatni raz czułeś, że żyjesz pełnią życia? Albo bez problemu przespałeś całą noc? Wiem, że poważne problemy finansowe i życie z komornikami, prowadzą do nerwicy, depresji i różnych bólów somatycznych. Takich jak bóle kręgosłupa, głowy czy brzucha.

A gdyby tak budzić się codziennie rano ze spokojną głową? Po oddłużeniu jest to możliwe. Umorzenie długów przez sąd oznacza, że wierzyciel nie może Cię podać do komornika. Dzięki temu Twoja jakość życia wzrośnie, a Ty poczujesz wiatr w żagle.

Nr 7 Pozbędziesz się cierpień

Z relacji od moich klientów zdaję sobie sprawę, jak bardzo windykacja potrafi uprzykrzać życie dłużnikom. Bombardowanie telefonami o różnych porach dnia i nocy, nieproszone wizyty w domu, a czasem i telefony do pracodawcy. Windykatorzy mają swoje metody, aby zmobilizować Cię do zapłacenia. Skutkiem ubocznych ich działań są Twoje nerwy, stresu i inne cierpienia psychicznych.

Tak naprawdę już samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd powinno spowodować zatrzymanie działań windykacyjnych względem Ciebie. Od tego momentu każdy kontakt w sprawie odzyskania długu przez wierzyciela powinien odbywać się przez syndyka.

Natomiast po umorzeniu długów przez sąd możesz zapomnieć, co oznaczają natrętne telefony z windykacji. Wspaniała perspektywa, prawda?

Nr 8 Zaoszczędzisz pieniądze

Ten powód nie wymaga chyba szerszego komentarza. Dzięki upadłości konsumenckiej sąd umorzy niespłaconą część Twoich długów. A to oznacza zazwyczaj sporą oszczędność. Gdybyś musiał spłacić te pieniądze, to wydałbyś sporo więcej.

Dodatkowo ogłoszenie upadłości kończy naliczanie przez wierzycieli odsetek od niezapłaconych długów. Jest to spora korzyść. Niejednokrotnie widziałam, że odsetki wynosiły tyle co należność główna, a nawet więcej.

Nr 9 Zabezpieczysz się na starość

Jak wyobrażasz sobie swoją starość? Zakładam, że na tym etapie swojego życia chciałbyś odpocząć od pracy.

Jeśli na emeryturze dalej będziesz borykać się z komornikami, to takie życie to raczej wegetacja. Za kwotę emerytury wolną od potrąceń raczej nie da się przeżyć. Jest ona sporo niższa niż minimalna krajowa. Dlatego tak ważne jest, aby zająć się problemem długów już teraz. Aby na starość cieszyć się wolnością, swobodą i rodziną.

Nr 10 Zyskasz akceptację ze strony społeczeństwa

Ostatnio byłam na spotkaniu biznesowym. Wyglądało ono w ten sposób, że każdy przedsiębiorca po kolei prezentował swój biznes. Kiedy przyszła moja kolej, wyznałam zgodnie z prawdą, że zawodowo pomagam osobom nadmiernie zadłużonym dzięki nowej upadłości konsumenckiej. Wiecie jaka była reakcja? Momentalnie zapadła głucha cisza. Niektórzy uciekli wzrokiem. Podczas gdy na inne biznesy ludzie reagowali aktywnie, to tym razem może jedna osoba rzuciła tekst w stylu: Ohooo, to taki wstydliwy temat, że raczej nikt się nie będzie chciał przyznać.  

W tamtym gronie wszyscy prowadzili jakieś biznesy. A jakie jest stereotypowe myślenie? Jak prowadzisz biznes, to jesteś człowiekiem sukcesu. Dlatego tak trudno przyznać się do problemów czy porażek. Gdzie tu miejsce na coś tak nieładnego jak nadmierne długi?

Moim zdaniem problemy finansowe nie są powodem do wstydu. Jednak w społeczeństwie utarło się przeciwne myślenie. Ogół społeczeństwa raczej nie akceptuje porażek, a już zwłaszcza tych finansowych.

Łatwiej jest nam przyznać się do problemów rodzinnych, niż do tego, że nie radzimy sobie z długami.

Dlatego też, wyjście z długów może spowodować akceptację ze strony społeczeństwa. Na dodatek, jeśli możesz pochwalić się historią, jakie problemy przezwyciężyłeś w swoim życiu, to zyskasz tym większą wiarygodność w odbiorze.

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?

Przedstawiłam i opisałam najważniejsze moim zdaniem powody, dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką. Dla podsumowania oto one:

1. Pozbędziesz się komorników i zajęć egzekucyjnych,

2. Możesz podjąć lepiej płatną pracę,

3. Nie zostawisz rodziny, dzieci i małżonka, z długami,

4. Zaczniesz wszystko od początku,

5. Nie będziesz się wstydzić, że masz długi i sobie z nimi nie radzisz,

6. Odzyskasz wigor i energię,

7. Pozbędziesz się cierpień,

8. Zaoszczędzisz pieniądze,

9. Zabezpieczysz się na starość,

10. Zyskasz akceptację ze strony społeczeństwa.

Pytanie dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką może być paradoksalne. Zastanawiam się jednak, który z tych powodów najbardziej do Ciebie przemawia. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną tą informacją w komentarzu pod artykułem.