ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – Poznaj 4 mity na temat upadłości

Na początek muszę się Wam do czegoś przyznać. Ostatnio zaniedbałam pisanie bloga. Wynika to z tego, że dużo się dzieje i byłam zajęta rozwijaniem własnej Kancelarii. Nie ukrywam, że w tym czasie przyjęłam sporo nowych spraw o prowadzenie upadłości, również od Was, moich czytelników. Jestem Wam wdzięczna za zaufanie. Pomoc Wam zawsze stawiam na pierwszym miejscu.

Jeśli lubicie mnie czytać, to tym artykułem chcę nadrobić zaległości. Tym razem postanowiłam rozprawić się z największymi 4 mitami na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W sieci krąży ich dużo. Dlatego zdaję sobie sprawę, że wywołują one sporo niepotrzebnego zamieszania. To zaczynamy.

Mit nr 1: Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – Czy muszę mieć majątek aby ogłosić?

Powiedzmy to sobie szczerze. Nie musisz mieć żadnego majątku, aby ogłosić upadłość konsumencką. Możesz mieć totalne 0 zł na koncie i mimo tego startować ze swoją upadłością. W końcu upadłość konsumencka nie jest przecież dla bogaczy. To byłby absurd, aby do upadłości mogły startować tylko osoby z majątkiem. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Dlatego też nie martw się, jeśli myślisz o upadłości, a nie masz żadnego majątku. To nie przeszkoda. A tak naprawdę brak majątku może przyczynić się do szybszego oddłużenia.

Mit nr 2: Mam długi z działalności. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Jeśli obecnie nie prowadzisz działalności gospodarczej, to możesz składać wniosek o upadłość konsumencką. Oczywiście, pod warunkiem, że masz długi, których nie spłacasz. Nie ma znaczenia to, że w przeszłości taką działalność prowadziłeś. Należy jedynie dopilnować tego, aby działalność w dniu złożenia wniosku była zamknięta, a nie jedynie zawieszona. Możesz to łatwo sprawdzić w rejestrze CEIDG pod tym linkiem: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

Były przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką dzięki zmianie przepisów w marcu 2020 r. Przed tą zmianą taka osoba faktycznie miała ogromną trudność, aby sąd dał jej upadłość konsumencką. Teraz jednak nie ma przeszkód, aby skorzystać z tej procedury.

Dodatkowo nie znaczenia, że były przedsiębiorca nie ogłosił uprzednio upadłości na zasadach dla przedsiębiorców.

Mit nr 3: Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, pomimo że mam komornika?

Oczywiście, że możesz. Upadłość konsumencka jest między inny dla osób, względem których toczą się postępowania egzekucyjne. Czyli potocznie mówiąc, mają na karku komornika. Wyobrażam sobie, że taka sytuacja powoduje ogromny stres i strach w życiu każdej osoby. Dlatego też, upadłość konsumencka pozwala na skuteczne uwolnienie się od komorników. W momencie ogłoszenia upadłości wszystkie postępowania egzekucyjne są zawieszane, a następnie umarzane. W miejsce komorników wchodzi natomiast syndyk.

O tym, co może syndyk, pisałam w tych artykułach:

Mit nr 3: Czy syndyk może zająć wszystkie rzeczy, które mam mieszkaniu? Również te należące do moich domowników?

Na szczęście syndyk nie może zająć wszystkich rzeczy, które masz w mieszkaniu. Nie ma również żadnych praw do rzeczy Twoich domowników. Pamiętaj, że syndyk nie zabiera żadnych podstawowych sprzętów domowych. A już tym bardziej nie ruszy rzeczy, które nie są Twoją własnością. Wiem, że w przypadku ruchomości na pierwszy rzut oka nie widać, czy jest to Twoje, czy ciotki Gieni. Uwierz mi jednak, że syndyk nie bawi się w Sherlocka Holmes’a i nie prowadzi śledztwa, do kogo należy telewizor czy tablet.

Syndyka tak naprawdę interesuje majątek, typu samochód, nieruchomość, czy udziały w spółkach.

Mit nr 4: Czy Sąd umorzy mi wszystkie długi w upadłości konsumenckiej?

Niestety Sąd nie umorzy wszystkich kategorii długów w upadłości konsumenckiej. W tej procedurze nie pozbędziesz się długów alimentacyjnych, długów wynikających z zasądzonych rent, kar grzywny, zadośćuczynień, które musisz zapłacić, długów wynikających z postępowania karnego oraz tych długów, których umyślnie nie ujawniłeś, a wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

O ukrywaniu długów czytaj tutaj: https://wupadlosci.com.pl/ukrywanie-dlugow/

Wszystkie inne długi sąd może umorzyć, jeśli wykonałeś plan spłaty albo gdy sąd nie ustali planu spłaty.

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że temat nie jest prosty a ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga cierpliwości i wytrwałości. Dodatkowo, jeśli jesteś zestresowany, to łatwiej uwierzyć w różne mity. Dlatego warto jest weryfikować różne informacje w pewnych źródłach. Ze swojej strony dbam o to, aby informacje podawane na blogu były sprawdzone. Pamiętaj jednak, że lektura bloga nigdy nie zastąpi indywidualnej porady prawnej. A jeśli masz więcej pytań o upadłość konsumencką, to nie bój się ich zadać na przykład w komentarzu.