upadłość konsumencka

Czasy mamy nieciekawe. Pandemia COVID ciągnie się już drugi rok. Jesteśmy w trakcie III fali wzrostu zachorowań. Rząd wprowadził kolejny lockdown. Znowu wiele branż musiało się zamknąć. Chyba nikt nigdy sobie nie wyobrażał, że będziemy żyli w czasach takich wyzwań. Chodzi nie tylko o ochronę najważniejszych wartości, jak życie i zdrowie, ale także o bezpieczeństwo finansowe naszych rodzin. Każdy z nas o to walczy. Dzisiaj naprawdę nie jest trudno wpaść w tarapaty finansowe. Większość z nas ma kredyty. Jedni większe, drudzy mniejsze. A nie zawsze w życiu układa nam się tak, jak tego oczekujemy. Czasem może nam się podwinąć noga. A co, jeśli tym potknięciem będzie właśnie niewypłacalność? Czy wiesz, że w takiej sytuacji możesz ogłosić upadłość konsumencką i zacząć od nowa? Upadłość konsumencka 2021 w najważniejszych pytaniach.

Zacznijmy od tego, czym jest upadłość konsumencka

Być może słyszałeś już to określenie „upadłość konsumencka”. Jeśli nie do końca wiesz, o co chodzi z tą upadłością konsumencką, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym inicjowanym zazwyczaj przez dłużnika. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga prawidłowego uzupełnienia wniosku i złożenia go we właściwym sądzie. Po ogłoszeniu upadłości sąd przydziela Ci syndyka. Jego głównymi zadaniami są sprzedaż Twojego majątku (jeśli go posiadasz) oraz zaproponowanie sądowi odpowiedniego dla Ciebie planu spłaty długów. W większości przypadku zrealizowanie planu spłaty powoduje umorzenie przez sąd wszystkich Twoich niespłaconych długów.

Czytaj więcej, jak wypełnić wniosek: Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Czy ja mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Już mniej więcej wiesz, na czym polega upadłość konsumencka. Teraz zastanawiasz się pewnie, czy Ty możesz ją ogłosić i kto ma szansę na upadłość konsumencką? Tego typu pytanie, zadają mi wszyscy moi klienci zainteresowani procedurą oddłużenia.

Po pierwsze, upadłość konsumencką może ogłosić konsument. Czyli osoba, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Nie przejmuj się, jeśli w przeszłości byłeś przedsiębiorcą. Jeśli zamknąłeś swoją działalność, to możesz ogłosić upadłość jako konsument.

Po drugie, upadłość konsumencką możesz ogłosić, jeśli stałeś się niewypłacalny. Być może brzmi to trochę niezrozumiale. Ale skoro czytasz ten artykuł, to masz problemy finansowe i prawdopodobnie jesteś już niewypłacalny. Niewypłacalność polega na tym, że co najmniej od 3 miesięcy nie płacisz swoich zobowiązań. Albo je płacisz, ale w ten sposób, że zaciągasz kolejne pożyczki na spłatę tych wcześniejszych.

Czytaj też: Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Ile trwa upadłość konsumencka?

Jestem przekonana, że czas jest dla Ciebie bardzo ważny. Dlatego chciałbyś wiedzieć, ile taka upadłość konsumencka może trwać. To trudne pytanie i odpowiedź na nie zależy od wielu czynników. Moim zdaniem najszybciej  możesz przejść przez upadłość konsumencką w ciągu 8 miesięcy od złożenia wniosku do sądu. Aby tak się jednak stało, trzeba perfekcyjnie wypełnić wniosek o upadłość, nie mieć majątku, trafić na sprawnego syndyka oraz załapać się na całkowite umorzenie długów bez planu spłaty.

Czytaj też: Umorzenie długów konsumenta bez planu spłaty

Statystyczna upadłość trwa raczej ok 3 czy 4 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zrealizować plan spłaty i otrzymać umorzenie niespłaconej części długów.

Może się jednak zdarzyć dużo dłuższa upadłość w przedziale od 8 aż do 10 lat! Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dłużnik ma ciężko zbywalny majątek i wiele lat trwa zanim syndyk da radę coś z tym fantem zrobić. Albo jeśli dłużnik otrzyma plan spłaty na maksymalny okres 7 lat. A dzieje się tak w sytuacji, gdy sąd stwierdzi, że dłużnik zawinił w doprowadzeniu się do ruiny finansowej.

Czytaj też: ile trwa upadłość konsumencka?

Skutek upadłości konsumenckiej – umorzenie długów

Skutkiem upadłości konsumenckiej jest umorzenie Twoich długów, które powstały przed ogłoszeniem upadłości. Dzieje się tak albo po realizacji przez Ciebie planu spłaty albo bez tego planu, jeśli nie masz w ogóle możliwości realizowania planu spłaty.

Być może zmartwię Cię w tym momencie, jeśli napiszę, że nie wszystkie długi sąd Ci umorzy. Chodzi o długi takie jak:

  • alimentacyjne,
  • wynikające z rent (np. odszkodowanie za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa, śmierci),
  • kary grzywny orzeczone przez sąd,
  • obowiązek naprawienia szkody,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
  • nawiązki i inne świadczenia orzeczone jako środek karny,
  • długi, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Czytaj więcej: Ukrywanie długów

Co natomiast w praktyce oznacza umorzenie długów przez sąd? To, że wierzyciel nie może już wszcząć postępowania egzekucyjnego dotyczącego długu powstałego przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. A tak bardziej po ludzku, Twoje długi w zasadzie przestają istnieć.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Na pytanie, ile kosztuje upadłość konsumencka, również nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli chodzi o koszty sądowe, które pokrywa dłużnik z góry, to jest to kwota raptem 30 zł opłaty od wniosku. Jest to naprawdę nieduży wydatek. Być możesz będziesz musiał również zapłacić za syndyka. Statystycznie jest to kwota w okolicach od 4000 zł do 5000 zł. Płacisz to jednak w większości przypadków w ratach w planie spłaty. Kolejnym kosztem może być wynagrodzenie Twojego pełnomocnika. Co prawda, nie masz obowiązku zatrudnienia takiej osoby, ale na pewno będzie Ci łatwiej przejść przez upadłość, a przede wszystkim dopełnić wszelkich formalności.

Czytaj też: ile kosztuje upadłość konsumencka?

Ile bierze adwokat lub radca prawny za upadłość konsumencką? To również zależy. Każda kancelaria ma własne stawki uzależnione od zakresu świadczonych usług, stopnia skomplikowania sprawy czy renomy kancelarii. Większość pełnomocników, w tym ja, rozkłada swoje wynagrodzenie na dogodne raty. Jeśli chcesz, żebyśmy wycenili Twoją sprawę o upadłość konsumencką, napisz nam o tym w komentarzu albo przez formularz kontaktowy.

A skoro jesteśmy już przy temacie kancelarii upadłościowych, pamiętaj, aby wybrać ją mądrze. Bez pośpiechu i nie na łapu capu. O tym, jakich 4 błędów nie popełnić przy wyborze kancelarii upadłościowej, pisałam w tym artykule: Kancelaria upadłościowa.

Korzyści upadłości konsumenckiej

Już wiesz, na czym polega upadłość konsumencka oraz jakie daje korzyści. Najważniejszą z nich jest oddłużenie, ale nie mniej ważne jest odzyskanie spokoju psychicznego. Życie bez komorników i wierzycieli na karku naprawdę jest warte tej procedury. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o procedurze oddłużenia, napisz o tym w komentarzu.